infolinia czynna codziennie

+48 505 199 095
  zamknij    ×

ZADZWOŃ
505 199 095

Nie chcemy być dla Ciebie anonimowi!
Cechuje nas empatia i indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny

WYŚLIJ SMS
505 199 095

np. Agnieszka, 35, wyższe, Poznań, po 18.
Oddzwonimy. Udzielimy pełnych informacji, odpowiemy na każde pytanie.
Cechuje nas empatia indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny.

powrót do listy poprzednia następna
Rozumienie seksualności to klucz do dobrego związku

Rozumienie seksualności to klucz do dobrego związku


Seksualność


O seksualności człowieka mówimy już od jego narodzin. A nawet już wcześniej, rozwój seksualny pojawia się już w życiu płodowym, kiedy konkretyzuje się płeć dziecka. Każdy człowiek rodzi się z biologicznie zaprogramowanym mechanizmem rozwoju; dzieje się on na wielu różnych płaszczyznach — dotyczy umiejętności ruchowych, społecznych, intelektualnych i wielu innych, których sobie na co dzień nie uświadamiamy. Seksualność również do nich należy.

Jedni twierdzą, że seks, będący składową relacji romantycznych, jest przereklamowany, inni – że jest dla związku bardzo ważny. Jak seksualność człowieka wpływa na jakość i długotrwałość relacji? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo choć seks i intymność scala związek, to wszystko zależy do tego, jak ten związek zdefiniujemy. Są pary, którym wystarcza pójście do łóżka raz na tydzień, a są takie, które potrzebują tego częściej. Ważne, żeby taki układ był satysfakcjonujący dla obu stron.


O satysfakcji seksualnej


Co robić, gdy seks nam po prostu nie wychodzi? Jak sobie radzić, gdy za dużo myśli się o seksie? Jak zmierzyć się z problemami seksualnymi? Czym jest orientacja seksualna, a czym zaburzenie seksualne? Jak rozpoznać dysfunkcje seksualne? Kiedy należy udać się do seksuologa? Jak nauczyć się własnej seksualności?

Nasz blog stanowi źródło wiedzy i wskazówek na temat tego, jak powinny wyglądać prawidłowe stosunki intymne, by związek był udany i pełen bliskości oraz dawał poczucie bezpieczeństwa i był źródłem satysfakcji seksualnej. W społeczeństwie to wciąż temat tabu.


Satysfakcja seksualna w związku


Niektórzy mówią, że seks jest przereklamowany. Psycholodzy nie zgadzają się z tym stwierdzeniem i uważają, że przereklamowane może być wyznawanie miłości do drugiej osoby na każdym kroku, jeśli nie będziemy pracować nad swoim zachowaniem, ani nad zrozumieniem potrzeb drugiej osoby. Często wydaje się nam, że jeśli już jesteśmy razem wiele lat, to już wszystko o sobie wiemy i nic nas już nie zaskoczy.

Tymczasem przecież my się zmieniamy, nasze potrzeby seksualne się zmieniają i jeśli o nich nie rozmawiamy albo – co gorsze – udajemy, że jest dobrze, gdy wcale nie jest, to takie relacje długo nie przetrwają. Podstawą w związku i w  sferze seksualnej jest dobra komunikacja. Temat seksu nie może być tematem tabu i wstydu.

Porozmawiajmy o seksualności


Po pewnym czasie bycia razem ludzie się do siebie po prostu przyzwyczajają. Dobrze wiedzą, co robić, żeby nasz partner miał orgazm. I wykorzystują już taki znany, powszechny, sprawdzony repertuar zachowań. Do sypialni wkrada się więc rutyna, a rutyna w seksie nie jest zbyt dobra. Jeśli chcemy jej uniknąć i popróbować czegoś nowego – próbujmy.

Oczywiście do nowych zachowań seksualnych należy mieć zgodę partnera, biorąc pod uwagę jego oczekiwania, pragnienia, przekonania oraz preferencje seksualne. Namiętność w każdym związku z czasem wygasa. Dlatego warto podsycać podniecenie cały czas.

Faza namiętnej miłości szybko mija, seksualny pociąg również zwalnia tempa. Pojawia się zaangażowanie, które jest znacznie ważniejsze od fazy namiętności. Pamiętajmy jednak, że seksualność człowieka to nie tylko uprawianie seksu. To także przytulanie się, głaskanie się po dłoniach, stopach, smyranie po plecach, pieszczoty, czułe pocałunki. To bardzo scala relację.


Różne potrzeby, różne libido


Jeśli jedna strona w relacji ma potrzebę większej seksualnej aktywności, a druga strona unika intymności i seksualności, wtedy jest problem. Wiele par deklaruje, że wszystko jest między nimi okay, tylko "ten seks" nie działa. Ale jeśli zeszłoby się głębiej w ich życie, to okazuje się, że nie działa wiele sfer w relacji. Seks jest takim papierkiem lakmusowym związku. Jeśli coś szwankuje w życiu emocjonalnym, czyli jeśli czujemy się odrzuceni, zranieni w sensie psychicznym, nieakceptowani (przez partnera lub samego siebie, tutaj ważna jest też praca nad własnym ciałem), no to również nie mamy ochoty na seks.

Mężczyźni coraz częściej deklarują, że, poza seksem, ważne są dla nich uczucia, zaangażowanie, bliskie relacje na co dzień. Dzięki bliskości z kobietą czują się  akceptowani i docenieni. Dlatego odmawianie im seksu podkopuje ich poczucie bezpieczeństwa, przynależności, wiarę w siebie, odbiera motywację do życia. Ta osoba, która odmawia seksu, ma w związku przewagę i władzę, kieruje życiem  emocjonalnym partnera, pozostawiając go sfrustrowanego, niedocenionego, z niezrealizowanymi potrzebami.

Pamiętajmy, że szczęście nie jest dane nam raz na zawsze. Trzeba sobie na nie zapracować. Dzięki bliskości fizycznej czujemy się kochani, akceptowani, ważni, przynależni. Pamiętajmy, że łóżko jest miejscem, gdzie pogłębiamy naszą więź.


powrót do listy poprzednia następna
Duet Prestige Ekskluzywnie dla wymagających

Na życzenie przyjeżdzamy do klienta