infolinia czynna codziennie

+48 505 199 095
  zamknij    ×

ZADZWOŃ
505 199 095

Nie chcemy być dla Ciebie anonimowi!
Cechuje nas empatia i indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny

WYŚLIJ SMS
505 199 095

np. Agnieszka, 35, wyższe, Poznań, po 18.
Oddzwonimy. Udzielimy pełnych informacji, odpowiemy na każde pytanie.
Cechuje nas empatia indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny.

powrót do listy poprzednia następna
Zrozumieć siebie, by zrozumieć innych. Jak praca nad sobą wpływa na jakość naszy

Zrozumieć siebie, by zrozumieć innych. Jak praca nad sobą wpływa na jakość naszy

Zrozumieć siebie, by zrozumieć innych. Jak praca nad sobą wpływa na jakość naszych związków.


Praca nad sobą lub tzw. rozwój osobisty to pewien długofalowy proces ciągłego doskonalenia siebie – w sferze emocjonalnej, duchowej, mentalnej, fizycznej. Praca nad sobą ma na celu osiągnięcie swojego własnego, pełnego potencjału, poprzez realizację wielu różnych celów życiowych. Rozwój osobisty obejmuje szereg praktyk i działań, które mają nam pomóc zwiększyć samoświadomość, ulepszyć nasze zdolności, udoskonalić umiejętności, poprawić relacje z innymi ludźmi (w pracy, związku, rodzinie), wzbogacić życie duchowe, nauczyć życia pełną piersią. Praca nad sobą wymaga nieustającego dążenia do poznawania siebie i otaczającego świata oraz podejmowania wyzwań w celu osiągnięcia swoich celów. Pozwala na pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie; powinna więc być ważnym elementem codzienności każdego człowieka.


Praca nad rozwojem osobistym wpływa także na poprawę umiejętności interpersonalnych, takich jak empatia, komunikacja, umiejętność słuchania, skuteczne rozwiązywanie konfliktów. Ma to kluczowe znaczenie w życiu prywatnym i zawodowym; dzięki temu możemy lepiej radzić sobie w relacjach z innymi ludźmi. Przede wszystkim w tych prywatnych.


Sięgnij do przeszłości


Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że większość wzorców interakcji wyniesionych z domu rodzinnego i innych doświadczeń przenosimy do własnego dorosłego życia. Często nieświadomie, odtwarzamy je w bliskich związkach, wchodząc w nam znane, dobrze utrwalone role. Nie będąc tego świadomi, reagujemy tak, jak reagowano w naszym domu rodzinnym. Ta schematyczność ogranicza często nasze życiowe możliwości, prowadzi do konfliktów, blokuje nas w emocjach, nie pozwala na zbudowanie satysfakcjonującej relacji z naszym partnerem.

Warto więc, od czasu do czasu, spojrzeć "z boku" na samego siebie i zastanowić się, jakie nasze reakcje są identyczne lub zbliżone do tych, które znamy z dzieciństwa. Gdy uzyskamy wiedzę, że te konkretne reakcje przeszkadzają nam w życiu, możemy je zmienić.


Małe kroki dają wielki efekt

Postaraj się więc zauważyć i wyłapać to, co wyraźnie ci nie służy, utrudnia harmonijne funkcjonowanie w związku, przeszkadza w odczuwaniu satysfakcji, blokuje. Następnie podejmij decyzję, że chcesz coś zmienić – nawyk, myślenie, schemat, zachowanie. Ustal, jaki nowy wzorzec chcesz wprowadzić i, małymi krokami, bez pośpiechu, we własnym rytmie – zacznij coś zmieniać. Pożądane przez nas zachowania potrzebują czasu, podejdź więc do zmiany konsekwentnie i cierpliwie.

Jakie mogą pojawić się trudności?

Przy silnych emocjach wracają do nas niechciane wzorce i – czasem, wszystko może wymknąć się spod kontroli. Nie potrafimy wtedy zapanować nad tym, co mówimy, co czujemy, czy jak działamy. Wtedy najłatwiej o te "stare" błędy. Gdy emocje w końcu opadną, można świadomie zweryfikować swoje zachowanie, porozmawiać i na spokojnie wyjaśnić, o co naprawdę nam chodzi i czego chcemy. Pamiętajmy, że jeśli dotychczas powtarzaliśmy coś miliony razy, to trudno to wyeliminować z minuty na minutę czy z dnia na dzień. Trzeba dać sobie trochę czasu, aby tę pracę nad sobą wykonać. Ważne, aby nie zakładać, że zmiany zawsze będą łatwe, proste, a efekty widoczne będą z dnia na dzień. Daj sobie czas. I prawo do potknięć po drodze

Nie bój się prosić o pomoc

Kiedy coś nas przerasta, zaczynamy źle funkcjonować i źle czuć się z samym sobą. Warto skorzystać wtedy z pomocy psychologicznej, czasem nawet podjąć dłuższą terapię – samodzielną lub we dwoje. Nigdy nie zakładaj, że "nasz przypadek" jest tak trudny, że nie da się uratować związku. Takie myślenie nie pomaga, a wręcz potęguje lęk. On zaś blokuje siły twórcze, nie pozwala na podjęcie próby poradzenia sobie z problemem.

Klienci, którzy odwiedzają nasze biuro matrymonialne, mówią, że pracę nad sobą można polubić. I choć nie przynosi ona zadowalających efektów od razu, to jej skutki są na tyle trwałe, że owocują lepszą jakością życia – zarówno w samodzielnym funkcjonowaniu, jak i w związku. Nie mamy wpływu na zmianę zachowania u innych (jeśli sami nie chcą nic zmienić), ale mamy ogromny wpływ na to, jak sami zachowujemy się i reagujemy na to, co nas spotyka w życiu

Zacznij od siebie

Uwolnij się od myślenia, że inni postępują źle i powinni się zmienić, a nie ty. Zacznij od siebie! Sam wytycz sobie kierunki zmian. Jeśli coś trudnego dzieje się w interakcjach z innymi ludźmi, potraktuj tą sytuację przede wszystkim jako lekcję dla siebie. I szansę na to, by zdobyte doświadczenie i wyciągnięte z niego wnioski służyły naszemu własnemu rozwojowi. Pamiętajmy, że nie zawsze mamy wpływ na to, co nas otacza. Ale zawsze mamy wpływ na to, jak na to zareagujemy.




powrót do listy poprzednia następna
Duet Prestige Ekskluzywnie dla wymagających

Na życzenie przyjeżdzamy do klienta