infolinia czynna codziennie

+48 505 199 095
  zamknij    ×

ZADZWOŃ
505 199 095

Nie chcemy być dla Ciebie anonimowi!
Cechuje nas empatia i indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny

WYŚLIJ SMS
505 199 095

np. Agnieszka, 35, wyższe, Poznań, po 18.
Oddzwonimy. Udzielimy pełnych informacji, odpowiemy na każde pytanie.
Cechuje nas empatia indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny.

powrót do listy poprzednia następna
Jak się rozwodzić?

Jak się rozwodzić?

Z winą czy bez


Pytanie o to „jak” się rozwodzić pada bardzo często. Część Klientów ma wątpliwości czy wybrać szybką drogę, czyli rozwód bez orzekania o winie, czy też walczyć o sprawiedliwość i udowodnić żonie czy mężowi jego grzechy, by uzyskać orzeczenie o winie, a czasem i alimenty dla siebie.

Na takie pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od okoliczności sprawy i oczekiwań osoby, która ma się rozwodzić.  Spróbuję jednak przedstawić podstawowe zasady, które mogą pomóc podjąć decyzję.

Gdy inicjujecie Państwo postępowanie, czyli składacie pozew, to musicie podjąć decyzję w zakresie swojego żądania, a zatem: z winą czy bez. Rozwód bez orzekania o winie najczęściej można uzyskać na pierwszej rozprawie, więc fakt, że odbędzie się jedna rozprawa i nie trzeba będzie spędzać w Sądzie roku czy dwóch lat, jest kuszący. Gdy osoba składająca pozew nie ma podstaw do dochodzenia winy lub jest to dla niej bez znaczenia, oraz gdy nie zamierza walczyć o ewentualne alimenty, to najczęstszym wyborem jest rozwód bez orzekania o winie.

Małżonkowie inicjujący sprawę z orzekaniem o winie robią to z kilku powodów. Przede wszystkim czują się skrzywdzeni i uważają, że rozwód bez orzekania o winie nie będzie sprawiedliwy. Ponadto jednym ze skutków orzeczenia wyłącznej winy jednej ze stron mogą być alimenty na rzecz małżonka, który nie został uznany za winnego. Niektóre osoby decydują się także na udowadnianie winy małżonka, gdy obawiają się, że może on w przyszłości wystąpić przeciwko nim z roszczeniem o alimenty. A wówczas tylko wyłączna wina męża czy żony stanowi odpowiednią ochronę.

Przed podjęciem decyzji warto więc rozważyć dokładnie swoją sytuację prawną oraz ocenić ewentualne dowody, które można przedstawić w toku postępowania.


powrót do listy poprzednia następna
Duet Prestige Ekskluzywnie dla wymagających

Na życzenie przyjeżdzamy do klienta