infolinia czynna codziennie

+48 505 199 095
  zamknij    ×

ZADZWOŃ
505 199 095

Nie chcemy być dla Ciebie anonimowi!
Cechuje nas empatia i indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny

WYŚLIJ SMS
505 199 095

np. Agnieszka, 35, wyższe, Poznań, po 18.
Oddzwonimy. Udzielimy pełnych informacji, odpowiemy na każde pytanie.
Cechuje nas empatia indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny.

powrót do listy poprzednia następna
Jak wspierać partnera w trudnych chwilach? Porady dla osób, które chcą być wspar

Jak wspierać partnera w trudnych chwilach? Porady dla osób, które chcą być wspar

Jak wspierać partnera w trudnych chwilach? Porady dla osób, które chcą być wsparciem dla swojej drugiej połówki.

Co powiedzieć bliskiej osobie, która przeżywa trudne chwile w życiu? Jak zachować się? Być blisko czy dać przestrzeń? Każdy z nas czasami doświadcza trudnych sytuacji. Może to być utrata kogoś bliskiego, utrata pracy, depresja czy problemy finansowe/zdrowotne – to tylko kilka przykładów sytuacji, które mogą doprowadzić do silnego rozchwiania emocjonalnego.

Całkiem naturalnie i intuicyjnie chcemy wesprzeć swojego ukochanego/ukochaną. Czasami jednak wydaje nam się, że „dobre rady” sypane z rękawa przyniosą efekt. Czy to jednak najlepszy sposób? Wbrew pozorom – niekoniecznie.

Każdy z nas jest niejako „zaprogramowany” na "doradzanie"; gdy ktoś z naszych bliskich jest w jakiejś trudniejszej sytuacji, chcemy znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. Dając innym rady, sami lepiej czujemy się; mamy przecież dobre, szczere intencje!


Mądre wsparcie to podstawa


  1. Wysłuchaj – pokaż, że potrafisz słuchać i nie przerywaj. Dzięki temu ukochana osoba będzie mogła się przed tobą swobodnie, w pełni otworzyć. Kiedy mamy poczucie, że ktoś nas słucha, zaczynamy bardziej akceptować nasze emocje i łatwiej się z nimi oswajamy.

  2. Pokaż, że jesteś – choć brzmi to banalnie, czasami wystarczy po prostu być. Pokaż, że ukochany/ukochana jest dla ciebie ważny/ważna i jego/jej problemy są poniekąd twoimi. I może na ciebie zawsze liczyć.

  3. Postaraj się zrozumieć – nie chodzi tutaj, by cały czas powtarzać „rozumiem”. Bardziej o to, by w sposób empatyczny pokazać, że wiesz, jaką trudność przeżywa bliska ci osoba.

  4. Pełna akceptacja – pokaż swoją postawą, że w pełni akceptujesz to, czego druga strona doświadcza. Możesz np użyć słów: „Emocje, które teraz przeżywasz, są, moim zdaniem, całkiem normalne w twojej sytuacji”.

  5. Zapytaj, co możesz zrobić, by pomóc – często to właśnie osoba doświadczająca trudnej sytuacji, najlepiej wie, co na tę chwilę może jej pomóc. Najpierw zapytaj, zanim zaczniesz na siłę rozwiązywać jego/jej problem.

  6. Szanuj również swoje emocje – oczywistym jest, że emocje partnera będą udzielać się również tobie. Nie każdy jest w stanie sobie z nimi poradzić i nie ma w tym nic złego. Jeśli czujesz, że problem jest zbyt duży i złożony, rozważ pokierowanie ukochanej osoby do specjalisty.


Zachowania niemile widziane


Są pewne zachowania, których po prostu lepiej unikać.


  1. Umniejszanie – najgorszą z rzeczy, jaką można powiedzieć, to: „nic się nie stało”, „ale masz problemy” itp. Używając takich słów, komunikujesz, że problem drugiej osoby jest wyolbrzymiony, a jej emocje się po prostu nie liczą.

  2. Zmiana tematu – przy zmianie tematu należy być bardzo ostrożnym. Jeśli wcześniej wysłuchałeś drugiej strony i ją wsparłeś, to zmiana na przyjemniejszy temat jest w porządku – jeśli sam/sama czujesz, że ta osoba jest gotowa. Jeśli jednak od razu zmieniasz temat na inny, to lekceważysz jego/jej problem.

  3. Zachęcanie do używek – propozycja picia alkoholu nie jest dobry pomysłem. Ta chwilowa przyjemność nie zlikwiduje problemu, jedynie go na chwile przyćmi, a może i nawet pogłębi.

  4. Powtarzanie: „Myśl pozytywnie” – trudno myśleć pozytywnie, gdy przeżywa się trudną sytuację. Na wszystko przyjdzie czas, ale trzeba przejść przez wszystko, przez różne emocje. Dając taki komunikat, pokazujesz bliskiej osobie, że nie rozumiesz jej sytuacji. A dodatkowo wymagasz od niej określonych zachowań czy emocji.

  5. Udzielanie "dobrych" rad – staraj się unikać udzielania rady, jeśli nie zostałeś/zostałaś o to poproszony/a.


    Empatia i zrozumienie kluczem do sukcesu

Sztuka wsparcia wymaga przede wszystkim empatii i zrozumienia oraz odpowiedniego podejścia. Problemy, same w sobie, bywają różne i nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc nawet najbliższej osobie. Z jednej strony, jesteśmy najczęściej najbliżej jej spraw, z drugiej strony – być może często nie jesteśmy obiektywni. Jeśli czujemy, że nie jesteśmy w stanie pomóc, czujemy, że nas to przerasta, warto namówić ukochanej/ukochanemu wizytę u specjalisty / doradcy.





powrót do listy poprzednia następna
Duet Prestige Ekskluzywnie dla wymagających

Na życzenie przyjeżdzamy do klienta