infolinia czynna codziennie

+48 505 199 095
  zamknij    ×

ZADZWOŃ
505 199 095

Nie chcemy być dla Ciebie anonimowi!
Cechuje nas empatia i indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny

WYŚLIJ SMS
505 199 095

np. Agnieszka, 35, wyższe, Poznań, po 18.
Oddzwonimy. Udzielimy pełnych informacji, odpowiemy na każde pytanie.
Cechuje nas empatia indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny.

powrót do listy poprzednia następna
Rozważania na temat różnych modeli związków i rodziny we współczesnym świecie -

Rozważania na temat różnych modeli związków i rodziny we współczesnym świecie -

Rozważania na temat różnych modeli związków i rodziny we współczesnym świecie – przełamywanie stereotypów.

Rodzina, jak wiadomo, jest podstawową komórką społeczną. To właśnie w rodzinie nabieramy najważniejszych umiejętności, poznajemy zasady współżycia społecznego i, krok po kroku, tworzymy swoją własną tożsamość. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że występuje co najmniej kilka modeli rodziny. Obecnie modele rodziny ulegają intensywnym zmianom, podobnie jak zmienia się przecież całe społeczeństwo. Między poszczególnymi członkami rodziny istnieją silne związki – zarówno formalne, emocjonalne, jak i tożsamościowe.


Z socjologicznego punktu widzenia...


rodzina monogamiczna – zakłada ją dwoje małżonków:

  • rodzina poligamiczna - gdzie jeden mężczyzna może parę żon lub jedna kobieta może mieć kilku małżonków;

  • rodzina endogamiczna, w której małżonkowie pochodzą z jakiejś jednej, wspólnej zbiorowości, np. obydwoje są Polakami;

  • rodzina egzogamiczna, gdzie małżonkowie pochodzą z różnych zbiorowości (np. małżeństwo Polaka z Niemką);

  • rodzina patriarchalna, w której głową jest mężczyzna;

  • rodzina matriarchalna, gdzie główną rolę odgrywa kobieta;

  • rodzina egalitarna – mężczyzna i kobieta na równi dzielą się obowiązkami i wspólnie podejmują decyzje;

  • rodzina patrylinearna – tutaj jej członkowie - kobieta i dzieci, przyjmują nazwisko ojca oraz dziedziczą jego majątek;

  • rodzina matrylinearna, gdzie nazwisko i majątek są dziedziczone po matce.


Modele rodziny – dawniej i dziś

Niezależnie od typu rodziny, wszystkie z nich powinny spełniać szereg różnego rodzaju funkcji. Można wyodrębnić następujące funkcje rodziny: seksualna, prokreacyjna, ekonomiczna, socjalizacyjna, opiekuńcza, emocjonalna, stratyfikacyjna, kulturowa i rekreacyjna.

Modele rodziny mogą i, przekształcają się, wraz ze zmieniającym się społeczeństwem. Jeszcze całkiem niedawno, bo kilkadziesiąt lat temu rodzina w pojęciu tradycyjnym była utrzymywana przez ojca. Kobiety wychowywały i opiekowały się dziećmi, dbały o dom. Dynamiczne przemiany społeczno-ekonomiczne wpłynęły na to, że podział obowiązków w rodzinie stał się równy – obecnie najczęściej oboje rodziców pracuje i dzieli się obowiązkami domowymi oraz wychowaniem dzieci. Zaangażowanie ojca w życie rodzinne jest coraz bardziej doceniane. W USA i, coraz częściej również w Europie Zachodniej, pojawiają się rodziny jednopłciowe; w Polsce nie ma póki co legalizacji małżeństw jednopłciowych ani możliwości adopcji dzieci przez takie pary, ponieważ Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej na to nie pozwala. Wiele środowisk podejmuje działania, aby zmienić ten stan rzeczy.


Nie istnieje jedna, uniwersalna recepta na szczęście. Nie ma więc jednego modelu związku, który potrafiłby zrealizować potrzeby wszystkich. Mieszkać wspólnie, czy osobno? Być ze sobą na wyłączność czy otwierać się na innych? Udokumentowywać uczucia na piśmie czy w ogóle nie zawierać związku małżeńskiego?

Dzisiejsza rzeczywistość pozostawia więcej miejsca niż kiedyś na bardziej świadome wybory i na budowanie związków na zasadach, które wcale nie wynikają z jakiś przyjętych konwenansów, lecz realnych potrzeb. Małżeństwo to, zdaniem osób, które odwiedzają nasze biuro matrymonialne, to nadal wspaniała rzecz, jeśli to obydwoje partnerów pragnie taki model związku praktykować. Młodzi ludzie jednak coraz częściej decydują się na nieformalne związki lub w ogóle w związki nie wchodzą. Z kilku powodów:

– nie chcą ograniczeń, które mogą stanąć na drodze do ich osobistego rozwoju;

- pragną najpierw osiągnąć zamierzone cele związane np z wysokim statusem materialnym, a dopiero potem znaleźć partnera/ partnerkę będącego na zbliżonym poziomie życiowym;

- nie mogą znaleźć partnera/ partnerki spełniających ich oczekiwania;

Na szczęście istnieją różne modele związków, gdzie single mogą realizować wszystkie potrzeby związane z partnerstwem. Oto jakie modele związków wybieramy coraz częściej zamiast tradycyjnego małżeństwa:


Konkubinat. To nic innego, jak po p
rostu związek partnerski dwojga ludzi, którzy nie zdecydowali się na zawarcie formalnego związku małżeńskiego. Ten model związku zakłada również więź emocjonalną, fizyczną, coraz częściej także i ekonomiczną – osoby takie mogą, ale nie muszą razem mieszkać, razem gospodarzyć czy posiadać wspólny majątek. Konkubinat jest bardzo popularną formą związku nie tylko w naszym kraju.

Otwarty związek. Taki rodzaj modelu związku polega na niepisanej między dwójką ludzi, że otwierają się na innych partnerów ( zazwyczaj seksualnych, ale nie tylko), spoza relacji. Druga połówka ma zielone światło na dokładnie to samo.


LAT (living apart- together) Living apart- together to model związku, w ramach którego partnerzy pozostają w intymnej relacji, ale nie decydują się na wspólne zamieszkanie. Powodów na realizowanie takiego modelu związku może być wiele: mogą nie czuć się gotowi na tak poważną i wiążącą decyzję, mają dużą potrzebę niezależności i takiej przestrzeni tylko dla siebie, lub ze względów ekonomicznych nie mogą sobie pozwolić na wspólny dom.


powrót do listy poprzednia następna
Duet Prestige Ekskluzywnie dla wymagających

Na życzenie przyjeżdzamy do klienta