infolinia czynna codziennie

+48 505 199 095
  zamknij    ×

ZADZWOŃ
505 199 095

Nie chcemy być dla Ciebie anonimowi!
Cechuje nas empatia i indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny

WYŚLIJ SMS
505 199 095

np. Agnieszka, 35, wyższe, Poznań, po 18.
Oddzwonimy. Udzielimy pełnych informacji, odpowiemy na każde pytanie.
Cechuje nas empatia indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny.

powrót do listy poprzednia następna
Jak zbudować dobrą relację z teściami? O harmonijnej więzi z rodziną partnera

Jak zbudować dobrą relację z teściami? O harmonijnej więzi z rodziną partnera

Jak zbudować dobrą relację z teściami? O harmonijnej więzi z rodziną partnera

Każdy z nas z pewnością niejednokrotnie słyszał dowcip o teściowej. Temat relacji z teściami wzbudza wiele emocji – niestety, nie zawsze pozytywnych. Jedni mogą z dumą pochwalić się, że mają dobre relacje z rodzicami swojej drugiej połówki, inni nieco gorsze, a jeszcze inni najchętniej- nie mają ich wcale lub chcieliby ich nie mieć. Z czego wynikają te niechciane sytuacje?


Odcięcie pępowiny


Odejście z rodzinnego domu jest kluczowym elementem zdrowej relacji ze swoimi rodzicami. To nie tylko fizyczne wyprowadzenie się z domu. Chodzi o coś więcej. Można przecież opuścić rodzinny dom rodzinny, jednocześnie wcale nie ograniczać kontaktu z rodzicami. Należy więc opuścić dom nie tylko w wymiarze fizycznym, ale częściowo – również w mentalnym i psychicznym.

To wszystko oczywiście wcale nie jest takie proste, bo do tego trzeba dojrzałości nie tylko małżonków, ale również rodziców. Rodzice muszą pamiętać, że wychowując dzieci - cały trud wychowania ma zmierzać do tego, aby nasze dzieci wychować na samodzielnych, dojrzałych, niezależnych. I gotowych do opuszczenia naszego domu czy założenia własnej rodziny. Rodzice muszą nauczyć się patrzeć na swoje dziecko nieco "z boku", szanując jego wybory i decyzje, nie ingerować w ich życie rodzinne.


Stawiajmy od początku granice


Prosty przykład, znany z kawałów i żartów. Sytuacja, kiedy mama posuwa się za daleko w zachowaniu, wchodząc tym samym w kompetencje swojej synowej: przynosi mu obiady, bo te od mamy są najlepsze, zbyt często odwiedza, przychodzi niezapowiedzianie czy sprawdza, czy koszule są należycie wyprasowane. Takie sytuacje pokazują, że żona może poczuć się mniej ważna od swojej teściowej. A jest ważniejsza. Mąż nigdy nie powinien lekceważyć sygnałów wysyłanych przez żonę i zawsze powinien stanąć po stronie żony, stawiając granice mamie – najlepiej poprzez grzeczną, ciepłą i merytoryczną rozmowę. Jeśli sytuacja nie zmieni się na lepsze, mąż powinien "ukrócić" relację z mamą. Być może, z czasem – mama zmieni swoje postępowanie, przemyśli je i odpuści.


Relacja małżeńska jest najważniejsza


W sytuacji, gdy teściowa czy teść zbyt mocno ingeruje w sprawy rodzinne, pogarszając samopoczucie bezpieczeństwa żony czy męża, współmałżonek powinien od razu reagować. Choć może to zabrzmieć ostro i kontrowersyjnie, ale w ogólnej hierarchii relacji rodzinnych na pierwszym miejscu powinna stać żona/mąż. To już nie rodzice są najważniejsi, priorytetem powinna być ta osoba, którą samemu wybrało się na życie.

Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że każdy z nas ma inne granice kontaktu, jeśli chodzi o relację z rodzicami i teściami. To, co dla jednej osoby będzie niekomfortowe i niedopuszczalne, dla innej zaś - będzie przejawem dobroci i zaangażowania ze strony teściów. Dobrze jest, by w sytuacji nieporozumienia , rozwiązać konflikt "każdy ze swoim rodzicem" – oczywiście w porozumieniu z drugą połówką, ale bez jej obecności. Wtedy rodzicom łatwiej jest przyswoić pewne informacje, zrozumieć problem i nie obarczać podejrzeniami synowej czy zięcia.


Gdy relacja z mamą jest zbyt bliska...


Zbyt bliska relacja z mamą, szczególnie dorosłego mężczyzny, jest niezdrowa. A to zdarza się dość często – wielu mężczyzn, którzy mają własne rodziny, nie potrafi odciąć pępowiny od swojej matki. Partnerki takich mężczyzn czują się przez to odrzucone, niedowartościowane i mniej ważne od teściów. Jeśli więc docierają do was sygnały, że nasza mama przesadza, że za bardzo ingeruje, że za często nas odwiedza itp – stańmy po stronie żony. Bierna postawa doprowadzi do tego, że konflikt będzie narastał. Miłość i wdzięczność do obu kobiet jest zrozumiała, ale .... ważniejsza jest żona i tak pozostanie już do końca. Stając po stronie żony, wcześniej czy później, sytuacja zmieni się na dobre. Jasne stawianie granic jest kluczowym elementem każdej zdrowej relacji.


Poznaj kilka sposobów na ułożenie sobie dobrych relacji z rodzicami partnera, by cieszyć się dobrym związkiem jak najdłużej.



1. Nie daj się wytrącić z równowagi


Pamiętaj, że najlepszym sposobem ( na wszystko ) jest opanowanie. Policz w myślach do dziesięciu, oddychaj głęboko, uspokój emocje. Wykaż się klasą. Na rozmowę przyjdzie czas. Lepiej nic nie powiedzieć niż powiedzieć dwa słowa za dużo. Udowodnij, że jesteś wartościową osobą. Być może w końcu zrozumieją, że ich dziecko poślubiło prawdziwy skarb.


2. Pokaż, że kochasz ich syna / córkę


Wiadomo, że każdy rodzic chce wszystkiego, co najlepsze dla swojego dziecka. Jeśli teściowie zauważą i zrozumieją, że kochasz ich syna szczerą miłością, na pewno przyjmą cię do rodziny z otwartymi ramionami. Udowodnij im, że dbasz o ich dziecko najlepiej, jak potrafisz. W myśl hasła "królowa jest tylko jedna"; unikaj nadmiernego przechwalania się. I w drugą stronę – nie narzekaj na partnera.


3. Nie zabraniaj odwiedzać rodziców


Jeśli chcesz dla swojego związku tego, co najlepsze, nie izoluj się od teściów. Gdy twój partner chce ich odwiedzać, nigdy nie zabraniaj mu tego. To w końcu jego rodzice. Jeśli nagle przestanie ich odwiedzać, z pewnością pomyślą, że to twoja wina. Nie unikaj rodzinnych spotkań, chyba że odbywają się one nienaturalnie często. Pokaż teściom, że – tak po prostu, lubisz ich towarzystwo i dobrze czujesz się, będąc z nimi.


4. Pokaż, że liczysz się ze zdaniem teściów


Twoje relacje z rodzicami partnera poprawią się, jeśli pokażesz im, że ich szanujesz, akceptujesz


i doceniasz. Pamiętaj, że twoi teściowie sąą od ciebie starsi, więc mają bogatszy bagaż doświadczeń. Mogą mieć też inne spojrzenie na wiele spraw, bo dorastali w zupełnie innej rzeczywistości.


Potraktuj matkę twojego męża jak dobrą nauczycielkę, od której chcesz się wiele dowiedzieć. Podczas wizyt u teściów, podejrzyj ich zwyczaje. Czasem takie drobnostki, jak sposób nakrycia stołu może mieć duże znaczenie. Sprawdź, jak twoja teściowa gotuje, czy ustawia zastawę na świąteczny obiad. Gdy rodzice twojego męża złożą wam rewizytę, pokaż, że wzorujesz się na ich świetnych pomysłach kulinarnych i dekoratorskich. Twoja teściowa będzie wniebowzięta. To na pewno zadziała.




powrót do listy poprzednia następna
Duet Prestige Ekskluzywnie dla wymagających

Na życzenie przyjeżdzamy do klienta