infolinia czynna codziennie

+48 505 199 095
ZADZWOŃ
505 199 095

Nie chcemy być dla Ciebie anonimowi!
Cechuje nas empatia i indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny

WYŚLIJ SMS
505 199 095

np. Agnieszka, 35, wyższe, Poznań, po 18.
Oddzwonimy. Udzielimy pełnych informacji, odpowiemy na każde pytanie.
Cechuje nas empatia indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny.

powrót do listy poprzednia następna
Trzeba się przytulać – Zuzanna Celmer (R.I.P)

Trzeba się przytulać – Zuzanna Celmer (R.I.P)09/03/2020

"Każdy człowiek ma ogromną potrzebę kochania. To jest wpisane w naszą biologię" - powtarzała zmarła 1 marca 2020 r. znana psychoterapeutka, Zuzanna Celmer.


Przez wiele lat w licznych programach telewizyjnych i radiowych uczyła Polaków miłości. Miała 80 lat. Do niemalże ostatnich dni życia była aktywna zawodowo. Ostatni raz rozmawialiśmy z Nią w lutym tego roku – do końca była sprawna intelektualnie, tryskała pozytywną energią i chętnie dzieliła się z nami swoją wiedzą.

Zuzanna Celmer była jedną z pierwszych w Polsce ekspertek, która zajmowała się terapią małżeńską i rodzinną. Zwykła powtarzać z pozoru oczywistą maksymę: "Aby stworzyć udany związek, należy spełnić tylko dwa podstawowe warunki: znaleźć odpowiedniego partnera oraz być odpowiednim partnerem".

Współpracowała również z Duet Centrum; była naszym konsultantem merytorycznym od samego początku istnienia naszej firmy.

Rok 2002. Obecni właściciele Duet Centrum zostali zaproszeni do programu "Muzyka nocą" na antenie radiowej Jedynki. Na fotelu obok siedziała Zuzanna Celmer.... to spotkanie stało się początkiem niezwykłej przyjaźni i długofalowej współpracy.

Nasz manager – Paweł Niemiec pamięta, że jako młody chłopak czytał Jej książki, a już w dorosłym życiu miał szczęście usiąść obok Niej w studiu radiowej Jedynki. To wydarzenie utwierdziło Pana Pawła w przekonaniu, że marka Duet Centrum ma szanse na powodzenie, bo... każdy człowiek chce kochać i być kochanym.

Wspólnie odbyli wiele inspirujących rozmów, szczególnie dobrze rozmawiało się im późnym wieczorem (żeby nie powiedzieć " w nocy"), bo oboje mają coś z "sowy".

Były rozmowy telefoniczne, wspólne spotkania..... dzielenie się swoimi doświadczeniami, refleksjami. Często były to monologi, bo Pani Zuzanny można było słuchać godzinami.....(...)

Jest wiele psycholożek i terapeutek, ale Zuzanna Celmer była wyjątkowa.

Podczas gdy inni używają zawiłej teorii wyniesionej zza studenckiej ławki, Ona mówiła prostym językiem, nazywając rzeczy po imieniu. Mówiła tak, jak mówi się do swojego najlepszego przyjaciela, a nie pacjenta w gabinecie. Dlaczego? Bo kochała ludzi.

Sama była szczęśliwym człowiekiem; miłość swojego życia spotkała w akademiku.... ponad pięćdziesiąt lat razem.... na dobre i na złe.... Jak to się udało? Często mawiała: „W związku trzeba codziennie coś dokładać. Drobne iskierki serdeczności podsycają płomień uczuć. Wystarczy, że przechodząc obok, przytulisz tę drugą osobę. Że zapytasz, czy by się nie napiła herbaty i jej tę herbatę zrobisz. Ocieplisz głos, jak rozmawiasz przez telefon. Takie proste gesty pokazujące, że ona lub on jest dla ciebie kimś wyjątkowym”.

Najbardziej wiarygodny jest ten, kto mówiąc o powodzeniu w relacjach damsko-męskich, sam jest spełniony w związku i, tak po prostu, szczęśliwy w życiu. Taka była Zuzanna.

Jej porady zawsze były konkretne, a nie książkowe.

W jednym z wywiadów sprzed dwóch lat powiedziała, że w każdej relacji między ludźmi niezwykle istotna jest bliskość na co dzień : "Potrzebne są minimum cztery przytulenia. Po prostu, żeby potwierdzić, że jesteśmy razem, że jesteśmy dla siebie ważni. Czułość jest spoiwem związku. To jest podstawa, te drobne, czułe gesty". Równie mocno podkreślała, aby w tym wszystkim nie zapominać o sobie, bo "im jesteśmy lepiej "zaopiekowani" przez samych siebie, docenieni, tym dajemy więcej innym. Na zewnątrz wysyłamy wtedy cudowne sygnały, dlatego ludzie się do nas garną. Możemy im coś dać, a oni się z nami dzielą. Na tym też polega dobry związek - że wzajemnie się uczymy i przynosimy do siebie różne nowe rzeczy. To dlatego ciągle jesteśmy dla siebie atrakcyjni”.

Pani Zuzanno, będzie nam Pani bardzo brakować.

Dziękujemy za Pani ciepło, wiedzę, wsparcie, zrozumienie.

Być może bez Pani, nie byłoby Duet Centrum; zawsze będzie Pani cząstką naszego teamu....

- Paweł Niemiec oraz pozostali konsultanci Duet Centrum

P.S. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z książkami Pani Zuzanny. Z pewnością odnajdą w nich Państwo odpowiedzi na ważne pytania, jak i praktyczne wskazówki, które pomogą Państwu uporać się z trudnościami w relacjach z bliskimi.

powrót do listy poprzednia następna
Duet Prestige Ekskluzywnie dla wymagających

Na życzenie przyjeżdzamy do klienta