Na życzenie przyjeżdzamy do klienta
Czytelnia
Czy ślub jest nam potrzebny?
Czy ślub jest nam potrzebny?
Zawarcie małżeństwa jest dla wielu osób niezwykle ważnym wydarzeniem, które ma przypieczętować ich miłość. Nie zawsze jednak sformalizowanie związku jest niezbędne, dlatego coraz częściej młodzi ludzie z niego rezygnują. Czy małżeństwo jest potrzebne do tego, by żyć we dwoje? Odpowiadamy w artykule!
Jakie konsekwencje niesie za sobą ślub cywilny i kościelny?
Instytucja małżeństwa to bez wątpienia dla wielu osób wciąż fundament rodziny. Należy jednak pamiętać o różnych konsekwencjach, które niesie za sobą ślub. Wydawać by się mogło, że do zawarcia małżeństwa wystarczy jedynie wzajemna miłość. Niestety wydarzenie to najczęściej wiąże się również ze znacznymi kosztami. Jeżeli chcecie nie tylko wziąć ślub, ale również odpowiednio ugościć rodzinę i przyjaciół na weselnym przyjęciu, musicie się przygotować na naprawdę spore wydatki. Nawet jeśli wybierzecie skromniejszy wariant, sam urzędnik stanu cywilnego lub ksiądz mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Dodatkowo po ślubie należy pożegnać się z częścią świadczeń socjalnych, przykładowo dla samodzielnych matek.
Oprócz pieniędzy wiele osób do małżeństwa zniechęca również ciężar odpowiedzialności. Nie wszyscy są gotowi, by złożyć drugiej połówce przysięgę. Rozwody bywają bowiem niezwykle trudne i uciążliwe, a unieważnienie małżeństwa w świetle prawa kanonicznego w zasadzie niemożliwe. Jeżeli więc nie macie jeszcze pewności, czy małżeństwo jest niezbędne dla Wam już teraz i czy na pewno chcecie razem iść przez życie, nie warto podejmować pochopnych decyzji.
Co zyskacie, formalizując związek?
Odpowiedź na pytanie, „czy potrzebujemy ślubu?” może Wam jednak ułatwić przemyślenie nie tylko wad, ale i zalet małżeństwa. Nie ulega wątpliwości, że sformalizowanie związku poprzez ślub cywilny zapewni Wam pewne korzyści prawne i finansowe. Przede wszystkim posiadanie aktu małżeństwa ułatwi Wam wzięcie kredytu oraz da możliwość wspólnego rozliczania podatków. Jako małżeństwo będziecie też mogli w awaryjnych sytuacjach przyspieszyć wiele procedur w szpitalach, sądach czy na posterunku policji. Chociaż wychodząc z urzędu stanu cywilnego raczej nie myśli się o potencjalnych chorobach, prawa do uzyskiwania informacji na temat stanu zdrowia czy do odwiedzin w szpitalu drugiej połówki są niezwykle przydatne.
Jeśli jesteście osobami wierzącymi, również sakramentalny związek małżeński przyniesie Wam liczne korzyści. Życie w konkubinacie jest postrzegane przez Kościół jako grzech i może Wam utrudniać uczestnictwo w życiu religijnym. Jeżeli jednak zdecydujecie się wziąć ślub kościelny, nie będziecie musieli się obawiać, że ksiądz nie zgodzi się, byście zostali rodzicami chrzestnymi swoich bliskich. Oczywiście sakrament pozwoli Wam również żyć z czystym sumieniem i w pełni brać udział we wszystkich uroczystościach religijnych.
Czy warto ulegać presji ze strony otoczenia i brać ślub?
Niezależnie od tego, czy ze swoją drugą połówką poznaliście się przez biuro matrymonialne, czy przy pomocy wspólnych znajomych, to od Was zależy, czy ślub potrzebny jest Wam do szczęścia. Nawet jeśli znacie się już od wielu lat i na każdym spotkaniu rodzinnym słyszycie dociekliwe pytania, czy macie już wyznaczony termin ślubu, nie warto ulegać tej presji. Dokładnie tak samo sytuacja wygląda, jeżeli jesteście osobami niewierzącymi, a krewni naciskają na obrządek religijny. Ślub, jeżeli się na niego zdecydujecie, powinien dać szczęście Wam, a nie otoczeniu.
Jak widać, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ceremonia zawarcia małżeństwa jest dobrym pomysłem, czy nie. Jak każda inna decyzja, ślub niesie za sobą zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje. Najważniejsze jest to, aby postępować w zgodzie ze sobą.