Na życzenie przyjeżdzamy do klienta
Czytelnia
Jak przełamać lęk przed odrzuceniem? Praktyczne wskazówki dla osób, które chcą o
Jak przełamać lęk przed odrzuceniem? Praktyczne wskazówki dla osób, które chcą otworzyć się na miłość.
Każdy człowiek potrzebuje więzi z innymi – ludzie to przecież stworzenia stadne. To właśnie bliskie, satysfakcjonujące więzi pomagają zachować zdrowie – psychiczne, jak i fizyczne. Nawet w tym najlepszym związku mogą pojawić się problemy, wątpliwości i strach przed głębszym zaangażowaniem. Są osoby, które zamiast cieszyć się bliskością we dwoje, boją się jej i unikają – choć przecież darzą swojego partnera uczuciem i mają także poczucie, że druga strona jest również zaangażowana w związek. Inni natomiast świadomie wybierają życie singla, próbując racjonalizować sobie swój strach przed bliskością.
Lęk przed odrzuceniem (specjalistyczna nazwa to nullofobia) stoi na przeszkodzie w budowaniu szczęśliwych, satysfakcjonujących relacji z innymi i czerpania codziennej radości z życia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na to zaburzenie; jednak bagatelizowanie tego problemu często skazuje człowieka na samotność, życie w niepewności i ciągłym stresie. Szereg mechanizmów, jakie zostają uruchomione w psychice takich osób, doskonale maskuje objawy tego zaburzenia, dlatego nie zawsze osoby cierpiące są świadome swojej dolegliwości.
Najpierw poznaj objawy
Lęk przed odrzuceniem, przekładając na potoczny język, to strach przed wchodzeniem w bliskie relacje z innymi ludźmi. Każdy związek czy nawet zwyczajna przyjaźń, dla takiej osoby niesie, ryzyko bycia niechcianym i odtrąconym i - w konsekwencji – bycia samotnym. Ludzie cierpiący na lęk przed odrzuceniem żyją (zazwyczaj) zgodnie z jednym z dwóch poniższych schematów.
Pierwszy schemat to bycie w związku, ale z poczuciem uczucia ciągłej niepewności, strachu i wizji, że wcześniej czy później może się on skończyć. Taka relacja nie daje szczęścia, a niejednokrotnie - wpędza we frustrację czy nerwicę. Strach odrzuceniem jest tak potężny, że taka osoba robi właściwie wszystko (również wbrew sobie), by tylko nie stracić partnera. Ciągle zapewnia o swoim uczuciu, stale spełnia oczekiwania drugiej strony. Ostatecznie taka postawa przybiera formę osaczenia i natręctwa; takie zachowanie w konsekwencji staje się przyczyną rozstania, a osoba "zaburzona" utwierdza się tylko w przekonaniu, że jej lęk przed odrzuceniem był uzasadniony.
Drugą reakcją, którą wybierają osoby cierpiące na nullofobię, jest całkowite unikanie bliskich relacji z innymi. Takie osoby w ogóle nie chcą angażować się i starać się; z góry zakładają, że związek z pewnością nie przetrwa. W głębi serca marzy im się dobry, stały związek, ale nie chcą ryzykować odtrącenia. Nie dają więc żadnych szans osobom, które chcą je bliżej poznać.
Skąd się to bierze?
Jak to najczęściej bywa, przyczyn lęku przed odrzuceniem upatruje się w przeszłości; to, w jaki sposób rodzice nas wychowali, ma ogromny wpływ na dorosłe życie. Rodzice, którzy są nazbyt opiekuńczy, wyręczający dziecko we wszystkim, często wychowują dziecko, która nie jest przygotowana do samodzielnego życia – boi się samodzielności i samotności. Z naszych doświadczeń jednak wynika, że lęk przed odrzuceniem doświadczają osoby odtrącone w przeszłości. Osoby, które odwiedzają nasze biuro matrymonialne często wspominają doświadczenie bolesnego rozpadu związku, poczuciem ogromnej straty i związanego z nim rozczarowania.
Objawem lęku może być też postawa całkowicie wycofująca z każdej relacji międzyludzkiej, skłonność do życia w pojedynkę, niska emocjonalność, która uniemożliwia wchodzenie w bliższe relacje z innymi. Za lękiem przed odrzuceniem często idą: obniżone poczucie własnej wartości, brak zrozumienia u innych, brak wiary w siebie, brak motywacji do podejmowania ambitnych zadań, realizowania założonych celów.
Lęk paraliżuje i nie pozwala na zaangażowanie
Lęk przed bliskością często bywa paraliżujący. Często bywa tak, że osoba nim dotknięta świadomie rezygnuje ze związku, szczyci się singlostwem i wielbi samotność. Tak angażuje sobie życie i pracę, by jak najrzadziej "nudzić się" czy pozostawać długo w jednym miejscu. Jak więc przełamać lęk przed bliskością? To niełatwe zadanie, ale na szczęście możliwe. Podstawą jednak jest uświadomienie sobie występowania tego problemu. To, choć wydaje się błahe, jest niezwykle ważne; u wielu osób zjawisko to, choć występuje, jest całkowicie nieuświadomione. Należy uświadomić sobie więc, że problem jest wewnątrz, nie na zewnątrz. Tylko w ten sposób uniknie się powielania tych samych błędów w przyszłości.
Najlepszym sposobem na walkę z lękiem przed bliskością jest terapia; pozwala ona zauważyć pewien wzorzec działania, zrozumieć skąd się wziął, spróbować zwalczyć negatywne bodźce, by ostatecznie zastąpić je tymi dobrymi.