infolinia czynna codziennie

+48 505 199 095
  zamknij    ×

ZADZWOŃ
505 199 095

Nie chcemy być dla Ciebie anonimowi!
Cechuje nas empatia i indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny

WYŚLIJ SMS
505 199 095

np. Agnieszka, 35, wyższe, Poznań, po 18.
Oddzwonimy. Udzielimy pełnych informacji, odpowiemy na każde pytanie.
Cechuje nas empatia indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny.

powrót do listy poprzednia następna
Języki miłości. Jak odkryć i wyrazić uczucia w sposób, który najbardziej odpowia

Języki miłości. Jak odkryć i wyrazić uczucia w sposób, który najbardziej odpowia

Języki miłości. Jak odkryć i wyrazić uczucia w sposób, który najbardziej odpowiada Tobie i Twojemu partnerowi?


Każdy z nas wie, że w każdym, nawet tym najlepszym związku - zdarzają się kryzysy. Można je przezwyciężyć i, do zwycięstwa, przydatna może okazać się koncepcja "Pięć języków miłości", którą stworzył Gary Chapman.


Gary Chapman to znany amerykański psycholog i psychoterapeuta, prezenter radiowy oraz pisarz. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem praktycznych terapii dla małżeństw/par, które znajdują się w emocjonalnym kryzysie. Pomaga im zwalczyć rutynę, obojętność, konflikty i wszelkie nieporozumienia, które pojawiają się w związku.

Abyśmy czuli się kochani, potrzebujemy, by partner/partnerka okazywał/a nam uczucia w określony sposób – zgodny właśnie z jednym, odpowiadającym nam językiem.

Świadomość i wiedza na temat tego, jaki język miłości jest właściwy dla twojego partnera/partnerki, pozwala zmodyfikować twój dotychczasowy sposób okazywania miłości na taki, który jest zgodny z jego/jej potrzebami. Stosując się do koncepcji "Pięciu języków miłości" pary są w stanie przezwyciężyć kryzysy, ulepszyć wzajemną komunikację, odzyskać poczucie szczęścia w relacji.


Pierwszy język miłości: słowa


Osoba, u której przeważa ten sposób doświadczania miłości, pragnie jak najczęściej słyszeć od partnera komplementy; potrzebuje być na co dzień doceniana, wyróżniana, zauważana. Dzięki temu czuje się kochana i wyjątkowa. Warto więc, jak najczęściej, zapewniać ją za pomocą słów o swoim uczuciu – słowami, gestami. Jeżeli sto właśnie słowa są u partnera/partnerki głównym językiem miłości, dobrze jest doceniać jego/ją zarówno w prywatnych rozmowach, jak i we wspólnym towarzystwie. Dla takiej osoby ważne są również takie słowa, takie jak "przepraszam", „proszę”, „dziękuję”, „cieszę się, że jesteś” czy "jesteś dla mnie ważny". Przykre słowa są dla niego/dla niej dość bolesne i często pamięta o nich przez długi czas, nawet gdy druga osoba dawno już o nich zapomniała.

Komplementy nie powinny być w żaden sposób wymuszone, lecz po prostu szczere; taka osoba szybko wykryje nieszczerość, nie uwierzy w takie słowa i poczuje się urażony. Warto więc poszukać takich cech osobowości czy zachowań, które faktycznie doceniamy, czy jesteśmy za nie wdzięczni.


Drugi język miłości: przysługi i oddanie


Drobne przysługi, które wyświadczamy partnerowi, to drugi język miłości. Może być to np. wyniesienie śmieci, ugotowanie obiadu, zrobienie zakupów czy wyjście z psem na spacer. Osoba, u której przeważa ten język miłości, lubi, gdy się ją "wyręcza" z tych czynności, których nie lubi wykonywać – bo są dla niej monotonne, męczące czy czasochłonne. Będąc w związku z taką osobą, warto jak najczęściej podejmować z własnej woli inicjatywę świadczenia drobnych przysług.

Trzeci język miłości: wspólny czas


Trzeci język miłości to czas, który poświęcamy swojemu partnerowi. Chodzi tutaj o jakościowy czas, a nie np bierne, wspólne oglądanie telewizji czy sprzątanie.Warto wtedy skoncentrować się w stu procentach na partnerze, usunąć wszelkie "rozpraszacze".

Aby osoba doświadczająca tego języka miłości czuła się kochana, można np. przygotować dla niej kolację przy świecach, zaproponować wyjście na spacer do lasu czy rozmowę przy blasku księżyca. Dla człowieka z takim językiem bardzo przykra i denerwująca jest sytuacja, kiedy partner poświęca więcej czasu swoim rodzicom czy kolegom z pracy.

Czwarty język miłości: prezenty


Potrzeba otrzymywania prezentów to czwarty język miłości.. Nie chodzi jednak tutaj o stricte materialistyczną postawę. Dla osób z tym językiem miłości nie liczy się wartość wręczonego im podarunku, lecz bardziej kreatywność czy czas poświęcony na jego przygotowanie czy zdobycie. Mile widziane więc są własnoręcznie przygotowane prezenty. I, znacznie ważniejsza od wartości materialnej prezentu jest częstotliwość ich wręczania.


Piąty język miłości: dotyk


Ostatnim z pięciu języków miłości jest dotyk. Nie chodzi tutaj tylko o seks, lecz różnego rodzaju gesty pokazujące czułość, np. przytulenie, złapanie za rękę, pogłaskanie po głowie, pocałunek. Będąc dotykane przez bliską osobę, taka osoba czuje się kochana, akceptowana, ważna i bezpieczna. Długa rozłąka czy kontakt na odległość są dla takiej osoby wyjątkowo bolesna, często nie do przejścia. Okazywanie miłości poprzez język miłości "dotyk" powinno uwzględniać potrzeby i granice ukochanej osoby – warto więc podjąć z takim partnerem na ten temat szczerą rozmowę.


Jak okazywać miłość?


By dowiedzieć się, jaki język miłości jest dominujący u twojego partnera, warto wprost go o to zapytać. Można go zapytać. w jaki sposób możemy lepiej okazywać mu swoje uczucie i sprawić, aby czuł się ważny, kochany i doceniany. W praktyce zazwyczaj język otrzymywania miłości jest tożsamy z językiem dawania.

Znajomość dominującego języka miłości nie oznacza w praktyce, że mamy całkowicie zaniedbać pozostałe sposoby okazywania uczuć. Chodzi tylko o to, aby główną uwagę skupić na języku dominującym, a innym poświęcać nieco mniejszą uwagę.





powrót do listy poprzednia następna
Duet Prestige Ekskluzywnie dla wymagających

Na życzenie przyjeżdzamy do klienta