infolinia czynna codziennie

+48 505 199 095
  zamknij    ×

ZADZWOŃ
505 199 095

Nie chcemy być dla Ciebie anonimowi!
Cechuje nas empatia i indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny

WYŚLIJ SMS
505 199 095

np. Agnieszka, 35, wyższe, Poznań, po 18.
Oddzwonimy. Udzielimy pełnych informacji, odpowiemy na każde pytanie.
Cechuje nas empatia indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny.

powrót do listy poprzednia następna
Poradnik dla rodziców samotnie wychowujących dzieci

Poradnik dla rodziców samotnie wychowujących dzieci

Poradnik dla rodziców samotnie wychowujących dzieci – jak równoważyć życie zawodowe, rodzicielskie i uczuciowe.


Samotne macierzyństwo lub ojcostwo – zarówno to z wyboru, jak i na skutek okoliczności zewnętrznych, jest obarczone wieloma trudnościami dnia codziennego. Samotne wychowywanie dzieci dotyczy, w większym stopniu, kobiet. Choć oczywiście nie można generalizować; zdarza się, że nasze biuro matrymonialne odwiedzają samotni ojcowie.


Przemiany społeczne, jakie zaszły na przestrzeni lat sprawiły, że rola kobiety w środowisku, zarówno tym domowym, jak i zawodowym, uległa znacznej przemianie. Kobieta (i coraz lepiej radzą sobie mężczyźni) coraz częściej łączy obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi. W międzyczasie powinna znaleźć jeszcze miejsce na samorozwój, pasje i odpoczynek. Współczesna kobieta powinna być zarazem przedsiębiorcza, niezależna, aktywna, jak i ciepła, zadbana, opiekuńcza. U podstaw jej sukcesu życiowego powinna leżeć zdolność zrównoważenia ról związanych z rodziną i pracą.


Praca zawodowa, opieka nad dziećmi, prowadzenie domu i wiele innych, codziennych czynności, skutkują tym, iż samotnym rodzicom brakuje zwyczajnie tzw. czasu dla siebie – czasu na odpoczynek, rozwijanie swoich zainteresowań, życie towarzyskie. W konsekwencji, taki rodzic oprócz przeciążenia i zmęczenia, odczuwa często poczucie winy, niskiej wartości, smutki, a nawet żalu (m. in. do drugiego rodzica, który już zdążył ułożyć sobie życie i jest w nowym związku). Mimo różnych trudności, z jakimi na co dzień zmagają się, dostrzegają też u siebie większą motywację, siłę, zaradność, dobrą organizację czasu. W dużej mierze wynika to z faktu, że mają poczucie, a często faktycznie tak jest, że są zdane wyłącznie na siebie. Związek z osobą mającą dzieci z poprzedniej relacji jest obarczony podwójną odpowiedzialnością, ponieważ dzieci zawsze będą obok, a nawet między nowymi partnerami.

Argumenty na rzecz "poświęcenia" i "podporządkowania" swojego życia dziecku/dzieciom brzmią najczęściej tak: Czuję się winna, gdy idę na randkę i zostawiam córkę pod opieką babci", "Nie powinnam myśleć tyle o sobie". Tymczasem przekonujemy: Samotny rodzic też ma prawo do miłości. A jego/jej dziecko do tego, by mieć jeszcze jedną osobę do kochania czy zaprzyjaźnienia się. Kiedy już pierwsze rozmowy z dzieckiem/dziećmi masz już za sobą i powoli ustają wątpliwości, możesz korzystać z życia, układając je sobie na nowo. Nigdy nie zapominaj o sobie. Pamiętaj, że – tak jak twoje pociechy – ty również masz prawo do własnego zdania, wolności wyboru oraz spełnienia w miłości. Kiedy rodzic zaczyna spotykać się z kimś nowym, dziecko najczęściej reaguje na to negatywnie, przynajmniej na początku, w tej pierwszej reakcji. Może poczuć, że nowa osoba "zagrozi" mu, zabierze uwagę ukochanego rodzica lub w jakikolwiek sposób zastąpi go. Dlatego też ważne jest, aby rodzic i jego nowy partner postarali się pomóc dziecku zrozumieć, że związek dorosłych nie wpłynie na uwagę i miłość, jaką rodzic daje dziecku. Ważne, aby dziecko poczuło się bezpiecznie i komfortowo w nowej sytuacji rodzinnej. Otwarta rozmowa pozwoli dziecku zrozumieć, że jego myśli i uczucia są ważne, a rodzic może odpowiedzieć na wszelkie pytania, które nurtują jego pociechę.

Jak pogodzić pracę, dziecko i pracę?

Pogodzenie pracy, z samotnym wychowywaniem dziecka i dbałością o związek to niełatwe zadanie, ale do zrealizowania; z pewnością jednak wymaga czasu, cierpliwości, organizacji i determinacji. W dzisiejszych czasach wiele osób zmuszonych jest do łączenia obu tych dziedzin życia, ze względu na konieczność zarabiania pieniędzy oraz dbałość o rozwój kariery zawodowej. Stwórz sobie harmonogram. Zarówno praca, wychowanie dziecka i związek wymagają odpowiedniego planowania czasu. W harmonogramie powinny znaleźć się stałe punkty, np. czas pracy, czas na odbieranie dziecka ze szkoły, czas na posiłki, czas naukę i zabawę.

Jeśli ty lub partner macie elastyczny grafik pracy, możecie go wykorzystać w taki sposób, abyś mógł/mogła spędzać więcej czasu z dzieckiem. Dziel się obowiązkami ze swoim partnerem. Możecie wspólnie ustalić, że jedno z was będzie zajmowało się dzieckiem rano, a drugie – popołudniu czy wieczorem. Jedno z Was może zostać z dzieckiem w dni, gdy przedszkole czy szkoła jest zamknięta, a drugi - w pozostałe dni. Wspólnie bądź naprzemiennie możecie zajmować się zakupami, gotowaniem czy sprzątaniem. Wykorzystaj technologię; wiele zadań można dziś wykonać online. To pozwala na duże oszczędności w czasie.


powrót do listy poprzednia następna
Duet Prestige Ekskluzywnie dla wymagających

Na życzenie przyjeżdzamy do klienta