infolinia czynna codziennie

+48 505 199 095
  zamknij    ×

ZADZWOŃ
505 199 095

Nie chcemy być dla Ciebie anonimowi!
Cechuje nas empatia i indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny

WYŚLIJ SMS
505 199 095

np. Agnieszka, 35, wyższe, Poznań, po 18.
Oddzwonimy. Udzielimy pełnych informacji, odpowiemy na każde pytanie.
Cechuje nas empatia indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny.

powrót do listy poprzednia następna
Jak komunikować się skutecznie w związku. Kluczowe umiejętności dla silnej relac

Jak komunikować się skutecznie w związku. Kluczowe umiejętności dla silnej relac

Jak komunikować się skutecznie w związku. Kluczowe umiejętności dla silnej relacji.


Nie od dziś wiadomo, że w każdym związku - zarówno tym osobistym, jak również tym zawodowym, ważna jest odpowiednia komunikacja. W komunikacji międzyludzkiej można uwzględnić szereg wielu sytuacji komunikacyjnych, na które należy zwrócić uwagę. Od mowy, pisma, pantomimy, a nawet nowoczesnych środków dostępnych w nowej technologii, takich jak SMS, e-maile, filmy, komunikatory. Niczego nie można pominąć, ponieważ sam proces komunikacji ma kluczowe znaczenie na poziomie zawodowym, przyjacielskim ,partnerskim i rodzinnym. Klienci, którzy odwiedzają nasze biuro matrymonialne w celu znalezienia partnera/partnerki, mówią: "dobrze poprowadzony dialog jest podstawą wzajemnego zrozumienia rozmówców". I mają rację: pamiętajmy, że słowo zaczyna i kończy każdą relację.


Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak skutecznie komunikować się w związku, które od razu możesz wcielić w życie.


  1. Nigdy nie zakładaj tego, że druga strona się domyśli. To podstawowy błąd w komunikacji między partnerami! Mów otwarcie, co leży ci na wątrobie, czego w danej chwili potrzebujesz, co myślisz, co czujesz, jak ty postrzegasz daną sytuację. Nie możesz oczekiwać od drugiej osoby tzw. "czytania w naszych myślach".

  2. Rozmawiając, skup się wyłącznie na partnerze. Odłóż na chwilę telefon, wyłącz tv. W skrócie – oderwij się od różnych ekranów i innych rozpraszaczy, aby uniknąć wzajemnego niezrozumienia i niedomówień. To też objaw szacunku i wysokiej kultury osobistej.

  3. Bądź otwarty na to, co ma do powiedzenia partner. To znaczy: nie przerywaj mu w połowie zdania, pamiętając, że druga strona ma prawo mieć inne odczucia, emocje, wrażenia. Spróbuj spojrzeć na sytuację jego oczami. Zastanów się, co ty czułbyś/czułabyś będąc w jej/jego sytuacji?

  4. Uruchom tzw. aktywne słuchanie. Postaraj się okazać drugiej stronie uwagę i zainteresowanie. Bądź myślami "tu i teraz", nie uciekaj w przyszłość, ani też w przeszłość. Nie kłóć się na argumenty, nie wracaj do tego, co było, nie porównuj tej sytuacji z innymi, które miały już miejsca. Staraj się skupić na aktualnym "problemie" do rozwiązania, a nie na wszystkich, które wymagają jeszcze uwagi.

  5. W odpowiedni sposób zadawaj pytania. Choć czasem trudno jest panować nad emocjami, spróbuj zapanować nad sobą. Unikaj atakującego czy roszczeniowego tonu. Zadbaj o to, by druga strona czuła się w rozmowie swobodnie i po prostu bezpiecznie. Niech ma wrażenie, że zależy ci na na tym, by dojść do porozumienia.

  6. Unikaj słów, których niosą konsekwencje. W przypływie emocji zdarza się rzucać w partnera/partnerkę słowami "ciężkiego kalibru". Z ust, zupełnie niepotrzebnie, wylewają się słowa typu "rozwód", "rozstanie", "czas się rozstać" i różne obraźliwe epitety pod adresem drugiej osoby. Później tego żałujemy, bo tak naprawdę wcale tak nie myślimy. Ale czasem trudno się opanować, a później ogarnia nas żal i wyrzuty sumienia. A luka między partnerami się pogłębia, bo nie da się cofnąć wypowiedzianych słów, a one – często zostają w naszej głowie.

  7. Kontroluj swoje emocje. Jeśli czujesz, że zaraz "wybuchniesz", powiedz sobie ciche STOP. Weź głęboki wdech, poproś o przerwę w rozmowie, zaproponuj inny termin, bardziej sprzyjający Idź na spacer, żeby nieco ochłonąć. Nie mylić z ucieczką przed problemem.

  8. Nie używaj słów "zawsze", "nigdy", "wszędzie". To generalizacje. Mogą być dla partnera raniące i nieprawdziwe. I nie przynoszą rozwiązania. Zamiast generalizować np. „Ty nigdy mnie nie słuchasz!” należy odwołać się do konkretnej sytuacji.

  9. Mów o zachowaniu, a nie o partnerze. Zamiast "atakować" jego osobowość, lepiej zwrócić uwagę na jego konkretne zachowanie. Zachowanie w przeciwieństwie do osobowości jest dużo łatwiej zmienić. Zamiast mówić „Jesteś nieczuły” lepiej powiedzieć „Wczoraj, gdy mnie nie przytuliłeś, poczułam się smutno.”

  10. Nie wracaj do przeszłości. Powrót do przeszłości jest pozbawiony sensu, bo przecież nie możemy jej już zmienić. Możemy jednak zmienić przyszłość, wyciągając wnioski właśnie z przeszłości. Rozwiązaniem to skupienie się na tym co się dzieje „tu i teraz”


Pamiętajmy, że skuteczna komunikacja to umiejętność, którą da się wypracować. By lepiej komunikować się ze swoim partnerem warto przeanalizować zasady komunikacji w związku, małymi krokami wdrażać je w życie, aż staną się zupełnie naturalnym elementem wspólnej codzienności.


powrót do listy poprzednia następna
Duet Prestige Ekskluzywnie dla wymagających

Na życzenie przyjeżdzamy do klienta